Zakładanie trawnika z rolki oraz z siewu.

Zakładanie trawnika jest jedną z kluczowych usług, którą oferuje nasza firma. Oferujemy zakładanie trawnika z siewu lub zakładanie trawnika z rolki. Nasze nowo założone trawniki charakteryzuje wysoka jakość, wspaniała zielona barwa nowego trawnika. Profesjonalne zakładanie trawnika jest fundamentem posiadania pięknego, zadbanego trawnika, który posiada gęstą, miękką i równomiernie ułożone źdźbła trawy. Podczas zakładania trawnika wykorzystujemy od lat sprawdzone gatunki trawy nadające się idealnie zarówno na małe osiedlowe tarasy, jak i na duże trawniki przydomowe.

Zakładanie trawnika – co warto wiedzieć?

Trawnik można w gruncie rzeczy założyć na dwa sposoby. Pierwszy z nich polega na jego ułożeniu wprost z rolki. Nie jest to zadanie zbyt czasochłonne i trudne, aczkolwiek ułożona w ten sposób trawa nie będzie tak estetyczna i jednolita jak trawa zasiana.

Zakładanie trawnika – czas

Bezsprzecznie najlepszym czasem na zakładanie trawnika jest wrzesień. To właśnie wtedy pogoda jest (zwykle) bardzo stabilna i w miarę ciepła. Trzeba jednak zrozumieć potrzeby osób, które chcą założyć trawnik na wiosnę. Chcą oni cieszyć się ładną, soczystą i jednolitą trawą przez cały sezon. Osoby te powinny rozpocząć prace przygotowawcze już w maju, gdy przygruntowe przymrozki nikomu już nie zagrożą.

Zakładanie trawnika – planowanie działań

Niezależnie od tego, czy chce się przygotować trawnik z siewu czy trawnik z rolki, trzeba pamiętać o odpowiednim rozplanowaniu wszystkich prac. Warto zaopatrzyć się w odpowiednie nasiona traw i sporo cierpliwości. Ziemne prace przygotowawcze będą bowiem kosztować nieco czasu, a już na pewno wysiłku.

Zakładanie trawnika – jak przygotować podłoże pod nowy trawnik?

Miejsce, w którym będzie znajdować się trawnik, trzeba dokładnie wytyczyć. Warto wziąć pod uwagę specyfikę okolicy, to jest bliskość niskich drzew, obecność chwastów, krzewów, czy też ogrodowej infrastruktury. Grunt pod trawnik powinien być wykopany na głębokość około 20 – 25 cm. Jest to konieczne, aby pielęgnacja trawnika była łatwiejsza. W ten sposób jego system korzeni stanie się dużo bardziej rozbudowany i będzie mógł czerpać wilgoć z dużo większej głębokości.

Zakładanie trawnika wyrównanie terenu

Na początek warto wyrównać grunt pod trawnik za pomocą 5 cm warstwy żwiru. Jest to konieczne w celu ustabilizowania gruntu, a także uniknięcia sytuacji, gdy podłoże trawnika staje się zbyt twarde (warstwa próchnicza z biegiem czasu twardnieje). Warstwę kwarcu należy wyrównać i zwałkować.

Zakładanie trawnika warstwy specjalne

Trawnik może być połączony z systemem nawadniania, ale też z układem sztucznego ogrzewania. W ten sposób zaprojektowane są niektóre trawy sportowe. System nawadniania wymaga instalacji rur na głębokości około 20 cm. To samo dotyczy systemu grzewczego, w który wyposażone są niektóre, profesjonalnie zaprojektowane trawniki. Na w/w instalacjach należy ułożyć około 5 cm piasku i ubić na tyle skutecznie, by jego warstwa nie zapadała się.

Zakładanie trawnika jakość gleby

Niezależnie od tego, czy przygotowuje się trawnik z rolki, czy też trawnik siany, konieczne jest doposażenie gleby w odpowiednie składniki. W tym celu stosuje się najpierw piasek krzemowy z 5-procentową zawartością tzw. winogronowego kompostu. Na tą warstwę nakłada się zeolit, który jest substancją pomagającą w magazynowaniu wody i innych składników odżywczych. Opcjonalnie można doposażyć piasek krzemowy w odrobinę torfu.

Uwaga! Wszystkie te warstwy należy tak rozplanować, aby po ich ułożeniu obrzeża trawnikowe znajdowały się jeden centymetr ponad przygotowany w ten sposób grunt.

Zakładanie tranwnika – jaką trawę wybrać?

Warto przed wysiewem zaopatrzyć się w najwyższej jakości mieszankę traw. To truizm, ale korzystanie z traw przeznaczonych np. pod place zabaw, raczej nie przyniesie pożądanego efektu. Sianie trawy należy przeprowadzić metodą krzyżową ręczną, w trakcie której zużycie nasion wyniesie od 3 do 4 kg na 100 metrów kwadratowych. Gdy mieszanka traw zostanie odpowiednio rozsiana, warto pokryć zasiewy warstwą substratu do trawników. Warstwa ta nie powinna być grubsza niż 5 mm. Co ważne, cena trawy nie powinna grać tutaj roli, gdyż ceni się przede wszystkim jej jakość.

Podsumowując, tak przygotowany obszar należy wałować i podlewać co dwie godziny przez mniej więcej 2 – 3 minuty. Czynność tą należy wykonywać w godzinach od 9:00 do 13:00.


Telefon

604-486-274

Obszar działania

Warszawa i okolice